Zgodovina viole
V preteklosti so se pojavljale različne velikosti in stili viol, kot tudi različna imena zanje. Današnja oblika se je v 16. stoletju v Italiji razvila iz viole da braccio (v prevodu ‘iz roke’). Še danes lahko po svetu zasledimo različna poimenovanja za violo: po nemško bratsche, francosko alto in italijansko alta.
Približno v 17. stoletju je nastalo nekaj viol, ki so bile zelo dolge, zato so to vrsto inštrumenta redko igrali. V 18. stoletju pa je začela viola pridobivati na pomembnosti in uporabnosti. Skladatelji so zanjo pričeli pisati tudi koncerte.
Pomembno vlogo v komornih zasedbah in orkestrih si je viola zagotovila že od samega začetka inštrumentalne glasbe, v zadnjih stotih letih pa je doživela svoj razcvet in se uveljavlja tudi kot solistični inštrument.
Priporočljiva starost
Viola je zelo primerna za učence s predhodnim znanjem igranja na violino. Učenci, ki so zaključili nižjo stopnjo violine in bi svoje glasbeno izobraževanje radi še nadaljevali, se lahko vpišejo k pouku viole. Ker gre za nekoliko večji inštrument, je potrebno poiskati njegovo primerno velikost v skladu s telesnimi značilnostmi učenca.
Predmetnik
Trajanje programa
Učni program izvajamo po javno veljavnih učnih načrtih. Zasnovan je tako, da ga lahko prilagajamo zmožnostim posameznega učenca. Učenci so vključeni v programski koncept, ki jih vodi skozi uravnotežen razvoj muzikalnih in tehničnih sposobnosti, spoznavajoč glasbena obdobja od baroka do moderne.
Učenje klavirja traja 8 let, in sicer 6 let na nižji stopnji in 2 leti na višji stopnji.
Po uspešno opravljenem letnem izpitu v 6. razredu nižje stopnje učenec poleg letnega spričevala pridobi tudi potrdilo o zaključenem šolanju na nižji stopnji. Za prehod na višjo stopnjo izobraževanja mora učenec na letnem izpitu pokazati dobro obvladovanje vseh tehničnih in muzikalnih elementov igre ter pridobiti pozitivno mnenje izpitne komisije.
Višja stopnja je namenjena učencem, ki imajo željo po nadaljnjem izobraževanju, a šolanja ne nadaljujejo na srednješolski stopnji.
Posebno talentirani učenci lahko opravijo preizkus nadarjenosti za srednjo šolo in svoje izobraževanje nadaljujejo na Umetniški gimnaziji Konservatorija, smer glasba.
Namen in cilji poučevanja
Učencem je pri pouku inštrumenta omogočen prostor za ustvarjanje, izražanje in preizkušanje njihovih lastnih idej.
Namen in cilji poučevanja so:
- spoznavanje osnovne tehnike in zakonitosti igranja na violo,
- nadgradnja predhodnega znanja violine,
- spodbujanje improvizacije in igranja brez notnega zapisa,
- spodbujanje ustvarjalnosti in delovnih navad,
- razvoj kognitivnih in fizičnih sposobnosti,
- utrjevanje koncentracije,
- spodbujanje javnega nastopanja, socialne interakcije in empatije,
- igranje v skupinah in različnih zasedbah v šoli,
- vključevanje v ljubiteljske godalne, simfonične orkestre in druge zasedbe v širšem okolju.
Materialni stroški šolanja
Celoten prispevek je razdeljen na 8 enakih mesečnih obrokov.
Pouk 2x/teden po 30 minut: 45,00 eur/obrok
Pouk 2x/teden po 45 minut: 48,00 eur/obrok
Izposoja inštrumenta
Šola učencem v času šolanja omogoča izposojo primerno velikih viol glede na učenčevo velikost in starost. Po posvetu s pedagogom si jo učenci lahko izposodijo na začetku šolskega leta. Za učence začetnike obstajajo manjše različice viol. Optimalno velikost inštrumenta se izbere v skladu s telesnimi karakteristikami posameznega učenca.
Prispevek za izposojo inštrumenta na leto: 120,00 eur
Prispevek se poravna v dveh obrokih, in sicer v mesecu novembru in marcu.