Preverjanje in ocenjevanje znanja ter pogoji za napredovanje v višji razred ali stopnjo izobraževanja je podrobno določeno v Pravilniku o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v glasbenih šolah.
Podrobne pogoje in opis vsebine znanj določajo tudi standardi in minimalni standardi znanj, ki so zapisani v učnih načrtih za posamezni predmet.
Ocenjevanje je namenjeno ugotavljanju in vrednotenju doseženega znanja. Ocenjevanje znanja določene učne snovi se med šolskim letom opravlja potem, ko je bila učna snov posredovana, utrjena in je bilo preverjeno, da so jo učenci razumeli in usvojili.
Znanje učencev pri individualnem pouku, skupinskem pouku, orkestru in komorni igri se ocenjuje v razredu, na nastopih v šoli in zunaj nje ter na letnih izpitih. Pri skupinskem oz. individualnem pouku znanje med šolskim letom posameznega predmeta ocenjuje učitelj, ki predmet poučuje.
Pri pouku instrumenta in petja se znanje oceni najmanj dvakrat v ocenjevalnem obdobju, pri pouku plesa, komorne igre in orkestra pa vsaj enkrat. Pri predmetih iz tega odstavka mora učenec vsaj eno oceno v šolskem letu pridobiti na nastopu.
Pri letnih izpitih se ocenjuje znanje učencev individualnega pouka inštrumenta, plesa in solfeggia. Letni izpit iz inštrumenta opravljajo učenci od drugega razreda naprej, razen učencev petja.
Letni izpiti potekajo ob zaključku šolskega leta. Pri predmetih, ki se ocenjujejo pri izpitu, letno oceno določi izpitna komisija. Komisija oceni, v kolikšni meri učenec dosega standarde znanja. Pri oblikovanju letne ocene se upoštevajo tudi vse ocene, ki jih je učenec pri predmetu prejel med šolskim letom. Komisijo sestavlja predsednik in dva učitelja posameznega predmeta.
Učenci na koncu šolskega leta prejmejo spričevalo z letnimi ocenami posameznih predmetov oziroma spričevalo o končanem programu.
Predšolska glasbena vzgoja, glasbena in plesna pripravnica
Na predšolski stopnji in v pripravnicah učitelj spremlja glasbeni in plesni razvoj učenca glede na cilje, ki so določeni z vzgojno-izobraževalnim programom. V teh programih se znanje učencev ne ocenjuje. Med posredovanjem novih učnih vsebin in utrjevanju že usvojenih, se ugotavlja razumevanje le-teh in se ob tem učencu pomaga, da jih usvoji.
Na koncu šolskega leta šola učencem v predšolski glasbeni vzgoji in glasbeni pripravnici izda spričevalo o končanem programu, učencem v plesni pripravnici pa spričevalo o končanem programu z navedbo razreda.
Nauk o glasbi in solfeggio
Pri pouku nauka o glasbi in solfeggia se ocenjujejo učenčevi ustni odgovori, pisni izdelki in projektno delo. Znanje učencev se preverja in ocenjuje sproti.
Učitelj na začetku vsakega ocenjevalnega obdobja napove roke za pisno preverjanje in ocenjevanje znanja.
Ob zaključku šolskega leta učenci iz solfeggia opravljajo izpit, kot to določa Pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v glasbenih šolah.
Kriterij pisnega ocenjevanja iz glasbenih narekov
Kriterij pisnega ocenjevanja iz glasbene teorije
Inštrument in petje
Balet in sodobni ples
Ob zaključku šolskega leta učenci od 1. do 6. razreda baleta in sodobnega plesa opravljajo letni izpit. Izpit poteka skupinsko. Vaje in kombinacije vaj, v katere so vključeni elementi plesnih tehnik iz učnega načrta za posamezni razred, sestavi učitelj.
Pri sodobnem plesu zadnji del izpita sestavlja krajša skupna plesna kompozicija, ki temelji na sintezi vodene improvizacije in učenčeve ustvarjalnosti.